Post ścisły – kogo i w jakie dni obowiązuje?

Post ścisły – kogo i w jakie dni obowiązuje?

Post ścisły stanowi ważny element praktyk religijnych oraz duchowych dla wielu osób na całym świecie. Jego zasady i tradycje mogą się różnić w zależności od wyznania, kultury oraz indywidualnych przekonań. Kto jest zobowiązany do przestrzegania postu ścisłego oraz jakie dni są wyznaczone do jego praktykowania? Jakie jest znaczenie i cel postu ścisłego w różnych tradycjach religijnych, a także współczesne podejście do tej praktyki? Zagłębmy się w informacje, które pomogą zrozumieć zarówno historyczne, jak i współczesne konteksty postu ścisłego, jego znaczenie dla zdrowia i ducha, oraz porady, jak bezpiecznie i świadomie podejść do tej praktyki.

Podstawy Postu Ścisłego

Definicja i Zasady Postu Ścisłego

Post ścisły to forma abstynencji, która zwykle wiąże się z ograniczeniem spożywania pokarmów i płynów w określonych godzinach lub dniach. Ta praktyka może obejmować całkowite powstrzymywanie się od jedzenia i picia lub spożywanie tylko określonych rodzajów pokarmów. Tradycyjnie post ścisły jest związany z aspektami religijnymi, duchowymi, a czasami również z czynnikami zdrowotnymi czy etycznymi.

Porównanie Postu Ścisłego z Innymi Formami Postu

W porównaniu do innych form postu, post ścisły jest zazwyczaj bardziej rygorystyczny. Obejmuje on często nie tylko abstynencję od określonych rodzajów żywności, ale także może wymagać pełnego wstrzemięźliwości od jedzenia i picia przez określone okresy czasu. Na przykład, w niektórych tradycjach post ścisły może oznaczać nie spożywanie pokarmów od świtu do zmierzchu. W przeciwieństwie do tego, inne formy postu mogą być bardziej elastyczne, pozwalając na spożywanie pewnych pokarmów lub ograniczając jedzenie do określonych godzin.

Post Ścisły w różnych tradycjach religijnych – kogo obowiązuje post ścisły

Post Ścisły w Chrześcijaństwie

W chrześcijaństwie, post ścisły jest praktykowany głównie w okresie Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc. Tradycyjnie obejmuje on abstynencję od mięsa, a w niektórych denominacjach także od innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie istotne są piątki Wielkiego Postu oraz Wielki Piątek, kiedy to wierni są zachęcani do zachowania szczególnie ścisłego postu.

Post Ścisły w Islamie

W islamie post ścisły jest centralnym elementem Ramadanu, dziewiątego miesiąca muzułmańskiego kalendarza. Wierzący powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia papierosów i stosunków seksualnych od świtu do zachodu słońca. Ten czas to nie tylko abstynencja fizyczna, ale także okres intensywnej modlitwy, refleksji i jałmużny.

Post Ścisły w Judaizmie

W judaizmie jednym z najważniejszych dni postnych jest Jom Kipur, Dzień Pojednania. Jest to czas 25-godzinnej abstynencji od jedzenia i picia, a także innych form komfortu, takich jak kąpiele czy noszenie skórzanych butów. Inne dni postne, jak Tisza be-Aw, również obserwują ścisłe zasady postu.

Praktyki Postne w Innych Religiach i Systemach Wierzeń

Inne religie, jak hinduizm, buddyzm czy różne wierzenia plemienne, również mają swoje tradycje postne. Na przykład w hinduizmie istnieją dni takie jak Ekadashi, kiedy wierni powstrzymują się od spożywania określonych pokarmów. W buddyzmie, mnisi i mniszki często przestrzegają postu od południa do świtu następnego dnia.

W jakie dni obowiązuje post ścisły

Wybrane Dni Postu Ścisłego w Chrześcijaństwie

 • Wielki Post: Okres ten rozpoczyna się od Popielca i trwa do Wielkiej Soboty, z naciskiem na piątki jako dni szczególnego postu.
 • Wielki Piątek: Jest to dzień szczególnie ścisłego postu, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa.

Ramadan i Post Ścisły w Islamie

 • Ramadan: Muzułmanie na całym świecie przestrzegają postu ścisłego od świtu do zmierzchu przez cały miesiąc Ramadan. Daty te zmieniają się co roku, ponieważ muzułmański kalendarz jest kalendarzem księżycowym

Ważne Dni Postu w Judaizmie

 • Jom Kipur: To najświętszy dzień w żydowskim kalendarzu, obchodzony poprzez 25-godzinny post.
 • Tisza be-Aw: Jest to inny ważny dzień postu, upamiętniający różne tragiczne wydarzenia w historii żydowskiej.

Post Ścisły w Innych Tradycjach

 • Hinduizm: Dni takie jak Ekadashi są obchodzone przez niektórych hinduistów, którzy w tych dniach powstrzymują się od spożywania ziaren i strączków.
 • Buddyzm: Wiele tradycji buddyjskich zachęca do postu od południa do świtu, zwłaszcza w dniach pełni i nowiu księżyca.

Podsumowanie

 • Definicja Postu Ścisłego: To abstynencja od jedzenia i picia, często o podłożu religijnym lub duchowym, a czasem zdrowotnym.
 • Znaczenie w Różnych Tradycjach Religijnych:
  • W chrześcijaństwie: szczególnie w Wielkim Poście i Wielki Piątek.
  • W islamie: przez cały miesiąc Ramadan.
  • W judaizmie: Jom Kipur i Tisza be-Aw.
 • Kalendarz Postu Ścisłego: zmienny w zależności od tradycji i kalendarza religijnego, kluczowe dni zależne od cykli księżycowych, jak w Ramadanie.
 • Wpływ na Zdrowie: Potencjalnie pozytywny, ale wymaga umiaru i świadomości stanu zdrowia.
 • Współczesne Podejście: adaptacja do stylu życia i osobisty rozwój duchowy.
 • Porady dla Praktykujących: zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, w tym konsultacje z lekarzem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy post ścisły obowiązuje wszystkich wyznawców danej religii?

  Nie zawsze. W zależności od religii i tradycji, post ścisły może być wymagany od określonych grup wiernych, np. dorosłych i zdrowych osób. W niektórych wypadkach są wyjątki, jak dla dzieci, osób starszych, chorych, kobiet w ciąży czy karmiących.

 2. Jakie są główne dni postu ścisłego w chrześcijaństwie, islamie i judaizmie?

  W chrześcijaństwie: głównie piątki Wielkiego Postu i Wielki Piątek. W islamie: cały miesiąc Ramadan. W judaizmie: Jom Kipur i Tisza be-Aw są najważniejszymi dniami postu ścisłego.

 3. Czy post ścisły jest bezpieczny dla zdrowia?

  Post ścisły może być bezpieczny, ale powinien być praktykowany z umiarem i świadomością własnego zdrowia. Osoby z problemami zdrowotnymi, kobiety w ciąży lub karmiące, a także osoby starsze powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem postu.

 4. Czy post ścisły ma tylko wymiar religijny?

  Choć post ścisły jest głównie praktykowany ze względów religijnych, wielu ludzi praktykuje go również z powodów zdrowotnych, etycznych lub jako element osobistego rozwoju duchowego.